Stuttgart - Porsche Grand Prix '09 - 1\16 finału

Jelena Janković (SRB) - Dominika Cibulkova (SVK) - 6-1 6-1

3 paź 2008

Stuttgart: Klasyk pełen emocji, jutro półfinał z Venus

Jelena Janković awansowała do półfinału turnieju Porsche Tennis Grand Prix w Stuttgarcie. W pojedynku ćwierćfinałowym pokonała Verę Zvonarevą w dwóch setach 7-6(8) 7-6(5).

Trwające dokładnie dwie godziny spotkanie rozgrywane jako główny mecz sesji wieczornej w Porsche Tennis Arena okazało się klasycznym, pełnym emocji i zwrotów akcji pojedynkiem pomiędzy świetnie dysponowaną Jeleną i dorównującą jej w wielu momentach Rosjanką. Janković zaserwowała dziesięć asów (!) i popełniła nieliczne błędy w stosunku do wielu piłek wygrywających. Zvonareva w pierwszym secie jako pierwsza przełamała podanie Jeleny, ale nie potrafiła utrzymać własnego serwisu przy stanie 5-3. Ostatecznie doszło do tie-breaka, w którym obie zawodniczki miały swoje szanse, ale to ostatecznie JJ wyszła obronną ręką fantastycznie serwując przy stanie 9-8. W drugim secie Zvonareva podniosła poziom gry, przełamała Jelenę już w pierwszym gemie i zmusiła ją do gry na najwyższych obrotach. Ostatecznie Jelena po długich, wyczerpujących wymianach wybroniła się i wyrównała na 5-5. Wtedy przy swoim serwisie doznała drobnej kontuzji - złamała paznokieć u stopy, co może kojarzyć się bardzo boleśnie. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na pomoc medyczną Jelena zaserwowała dwa asy pod rząd. W dramatycznym tie-breaku na początku objęła prowadzenie i mimo małych problemów utrzymała do końca przewagę, wygrywając ostatecznie 7-5.

W jutrzejszym półfinale Jelena zmierzy się z będącą w bardzo wysokiej formie Venus Williams, która w dwóch setach odprawiła w ćwierćfinale Dinarę Safinę. Do tej pory JJ ma korzystny bilans pojedynków z Venus (4-3). Ostatnie spotkanie miało miejsce w ćwierćfinale turnieju w Rzymie - Jelena wygrała w trzech setach. Zwycięstwo nad Zvonarevą i awans do półfinału oznacza, że przewaga Jeleny nad Sereną Williams w poniedziałkowym rankingu wyniesie conajmniej 53 punkty.