Stuttgart - Porsche Grand Prix '09 - 1\16 finału

Jelena Janković (SRB) - Dominika Cibulkova (SVK) - 6-1 6-1

4 paź 2008

Stuttgart: Jelena w finale po epickiej batalii z Venus

Jelena Janković awansowała do finału turnieju Porsche Tennis Grand Prix w Stuttgarcie. W półfinale pokonała Venus Williams w trzech setach 6-7(8) 7-5 6-2. W finale Jelena spotka się z Rosjanką Nadią Petrovą.

Spotkanie z Venus stało na bardzo wysokim poziomie i obfitowało w wiele dramatycznych wydarzeń i zwrotów akcji. W pierwszym secie to Jelena przełamała podanie Williams jako pierwsza, ale nie zdołała utrzymać przewagi w swoim kolejnym gemie serwisowym. Ostatecznie w zaciętej rozgrywce tie-breakowej Venus była lepsza wygrywając 10-8. Kluczowym momentem drugiego seta okazało się odrobienie przez Jelenę strat przy swoim serwisie przy stanie 3-3 i 0-40. Jelena pokazała swój najlepszy tenis przy break pointach rywalki i to okazało się największą przewagą Jeleny w spotkaniu z Amerykanką - JJ obroniła 14 z 16 szans, jakie miała Venus na przełamanie. Przy stanie 6-5 Jelena przełamała podanie Venus po kilku niesamowitych akcjach i doprowadziła do wyrównania w setach. W trzecim secie zmęczona wyczerpującymi wymianami Williams nie była w stanie dorównać wciąż utrzymującej wysoki poziom gry Janković. Venus straciła siłę serwisu z początku spotkania i została ostatecznie dwukrotnie przełamana. Jelena skończyła spotkanie w trzecim secie wygrywając 6-2. Pojedynek trwał 2 godziny i 45 minut.

Pojedynek z Venus był jednym z ciekawszych widowisk, jakie mieliśmy okazję oglądać w tym roku. Niezależnie od wielu emocji, jakie towarzyszyły temu pojedynkowi ze strony obozów obu tenisistek i ich fanów uznanie należy się obu zawodniczkom.

W finale Jelena zagra z Nadią Petrovą, z którą ma dodatni bilans dotychczasowych pojedynków 5-2. 3majmy kciuki, aby zmęczenie nie było przeważającym elementem w tym meczu. Petrova bez kłopotu uporała się w półfinale z Victorią Azarenką i jest zwyciężczynią tego turnieju z 2006 roku.

Tymczasem awans Jeleny do finału oznacza, że w poniedziałek przewaga w rankignu WTA nad Sereną Williams wyniesie już ponad 100 punktów i powiększy się w przyszłym tygodniu ze względu na rezygnację Sereny z gry w turnieju Kremlin Cup w Moskwie, gdzie dotarła w ubiegłym roku do finału. Jeżeli Jelena nie wycofa się z turnieju w Moskwie, to w drugiej rundzie zagra ze zwyciężczynią pojedynku pomiędzy Verą Dusheviną, a Nicole Vaidisovą. W ewentualnym ćwierćfinale może dojść do powtórki ze Stuttgartu i kolejnego pojedynku pomięzy Jeleną i Venus.