Stuttgart - Porsche Grand Prix '09 - 1\16 finału

Jelena Janković (SRB) - Dominika Cibulkova (SVK) - 6-1 6-1

18 kwi 2009

Marbella: Dziesiąty tytuł w karierze Jeleny

Jelena Janković wygrała turniej w Marbelli. W finale pokonała Hiszpankę Carlę Suarez Navarro w trzech setach 6-3 3-6 6-3. Zwycięstwo w Marbelli to dziesiąty tytuł w karierze Jeleny.

Spotkanie było emocjonujące i stało na wysokim poziomie. Można śmiało stwierdzić, że był to najlepszy mecz Jeleny od ostatniego pojedynku w Turnieju Mistrzyń w Doha w listopadzie 2008 roku. Jelena nie popełniła zbyt wielu niewymuszonych błędów i dobrze wykorzystawała wszystkie swoje atuty, które są szczególnie mocne na nawierzchni ziemnej. W trzecim secie JJ porwadziła już 5-1, ale jak to często się dzieje spuściła nieco z tonu i pozwoliła Hiszpance odrobić straty do stanu 3-5. Suarez Navarro miała nawet piłki na 4-5, ale Jelenie udało się skończyć to spotkanie.

Turniej Andalucia Tennis Experience pod dyrekcją Conchity Martinez został rozegrany po raz pierwszy. Warto odnotować, że rozstawiona z numerem 1. Serena Williams przegrała swój pierwszy mecz z Czeszką Klarą Zakopalovą.

Jelena w drodze do finału odniosła kilka wartościowych zwycięstw - m.in. pokonała Francescę Schiavone, Anabel Medinę Garrigues i Robertę Vinci. Pojedynek z Vinci należy uznać za przełomowy - Jelena odniosła zwycięstwo po ciężkiej walce. W trzecim secie konieczne było rozegranie tie-breaka.

Po długiej przerwie blog zostaje reaktywowany. W między czasie Jelena dotarła do półfinału turnieju Sony Ericsson Championships w Doha oraz Open Gaz de France w Paryżu. Występ w Australian Open nie należał do udanych - JJ przegrała 4. rundę z Marion Bartoli. Przed turniejem w Marbelli Jelena przeżywała ewidentny kryzys formy - nieudane turnieje kolejno w Dubaju, Indian Wells i Miami poskutkowały spadkiem rankingowym. W tej chwili Jelena zajmuje 4. pozycję tuż za Eleną Dementiewą. Po turnieju w Indian Wells Jelena zdecydowała się zakończyć współpracę z Patem Etcheberrym - trenerem przygotowania fizycznego, który miał odpowiednio przygotować JJ do tego sezonu, tak, aby utrzymała prowadzenie w rankingu WTA i wygrała pierwszy turniej wielkoszlemowy.

Pod koniec tego tygodnia Jelena zagra kolejną rundę Pucharu Federacji. Tym razem Serbki z Jeleną Janković i Aną Ivanović w składzie zmierzą się z Hiszpankami. Dla przypomnienia w lutym JJ i Ana pokonały Japonki w Belgradzie. Od przyszłego poniedziałku rozpoczyna się turniej Porsche Grand Prix w Stuttgarcie - po raz pierwszy rozgrywany na nawierzchni ziemnej. JJ broni tytułu sprzed roku, kiedy w turnieju rozgrywanym w październiku pokonała kolejno Zvonarevą, Venus Williams i Petrovą, aby odzyskać prowadzenie w rankingu WTA i zdobyć czerwone Porsche Carrera.