Stuttgart - Porsche Grand Prix '09 - 1\16 finału

Jelena Janković (SRB) - Dominika Cibulkova (SVK) - 6-1 6-1

15 sie 2008

Pekin IO: Jelena bez medalu na Igrzyskach

Jelena Janković odpadła w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Pekinie i nie zdobędzie medalu Igrzysk Olimpijskich. Janković została pokonana przez Dinarę Safinę w trzech setach 6-2 5-7 6-3. Przegrana Jeleny oznacza utratę przez nią pierwszej pozycji w rankingu WTA. W poniedziałek Jelenę zastąpi na pierwszym miejscu ponownie Ana Ivanović.

Pojedynek z Safiną ostatecznie został rozegrany w piątkowej sesji wieczornej po tym jak przekładano go dwukrotnie z powodu deszczu w czwartek. Ubiegłej nocy planowano rozegrać ten mecz o godzinie 1. (!). Pierwszy set to agresywna gra Safiny i potężne serwisy, dzięki którym wygrywała decydujące punkty. Jelena była bardziej spóźniona do uderzeń, nie wykorzystała kilku break pointów. W drugim secie JJ nie wykorzystała piłki setowej przy stanie 5-4, ale ostatecznie skończyła 7-5. Przez długi okres gry Safina była wybita z rytmu, a Jelena nie pozwalała Rosjance na skuteczne korzystanie z jej głównych atutów. W trzecim secie zadecydowało jedno przełamanie na korzyść Safiny. Mimo tego, że Jelena bardzo dobrze broniła się od stanu 2-5 przy trzech piłkach meczowych, nie znalazła jednak odpowiedzi na szybkie i dobrze plasowane serwisy Safiny. Podsumowując Safina była bardziej dynamiczna, szybsza, a jej uderzenia były mocniejsze. Zadecydowała siła i kondycja, mimo bardzo dobrej taktyki Jeleny. "I had a weak first serve and that's why I was broken that many times. Later, I wasn't able to break back. This is my maximum at the moment. Behind me I have 3 weeks that felt like a break almost, or a light practice, because of my knee injury and now I have this problem with the calf as well. All that keeps me away from practicing as hard as I would want and consequently I cannot improve and be fit. Unfortunately, I lost" - mówiła po meczu Jelena. JJ doznała trzeciej porażki w karierze z Dinarą Safiną. Ich ostatni mecz w Los Angeles również rozstrzygnął się na korzyść Rosjanki. "She's in great form in the moment. The results show that she's really playing well and deserves to be in the top of the women's game at this moment. She has a chance to become No.1 or very close to No.1. That's all I can say about her" - tak JJ komentowała ostatnie osiągnięcia Safiny.

Kto zresztą pomyślałby, że Safina w tak krótkim okresie poprawi swoją wytrzymałość i sprawność fizyczną. Szczególnie było to widoczne w dzisiejszym spotkaniu. W trzecim secie Safina dobiegała do wszystkich najtrudniejszych piłek zagrywanych przez Jelenę i w dodatku odpowiadała z jeszcze większą siłą...

W związku z przegraną w ćwierćfinale Jelena straci prowadzenie w rankingu WTA na rzecz Any Ivanović i w poniedziałkowym rankingu ponownie znajdzie się na drugiej pozycji ze stratą blisko 100 punktów do Ivanović. Najbliższy turniej, w którym wystąpi JJ to US Open - start imprezy 25 sierpnia. Jelena będzie poprawiać ubiegłoroczny wynik, czyli ćwierćfinał.